Hur tar man sig då förbi tornen och in i basen? Tornen är starka, de tål mycket skada och ger mycket skada när de attackerar. I varje bas tillverkas små hjälpare som kallas minions, dessa spawnas automatiskt och delas upp i varje lane. Dina minions attackerar den första motståndaren de möter i sin lane, oftast minions från motståndaren. Man kan inte kontrollera sina minions men dom är viktiga ändå. Dom fungerar som en sköld, när du ska förstöra ett torn så kan dina minions gå in först och ta all skada medans du slår på tornet. Dessutom får du pengar och experience om du dödar motståndarens minions. Pengar kan du köpa utrustning och vapen för som gör dig starkare, experience gör att du går upp i level och dina förmågor blir starkare. Eftersom du möter en motståndare med samma mål som du är det viktigt att samla på sig pengar och levels så du blir starkare än dom. I början av spelet är man level 1 och den maximala leveln man kan nå är 18. En champion i level 1 är mycket svag och blir starkare allt eftersom man går upp i levels. Man vill hela tiden vara samma eller högre level än motståndaren, halkar man efter är det lätt att motståndaren blir för stark och gör det svårt för dig att komma ikapp. Skulle motståndaren bli för stark, eller om du har lite hp (liv) kvar, kan du stå under ditt egna torn och slåss under skydd men ibland kan inte ens ditt torn skydda dig. Att lära sig i vilka situationer man ska vara aggressiv och i vilka situationer man ska ta ett steg tillbaka är avgörande för din framgång i spelet. Till din hjälp har du en mini karta som ger en översikt över hela spelplanen. På mini kartan kan du se vart dina lagkamrater befinner sig och i vissa fall vart dina motståndare befinner sig, om dom är i närheten av någon i ditt lag eller en av dina byggnader. Det hjälper dig att ta bra beslut, om du exempelvis har det svårt mot en motståndare och funderar på att falla tillbaka men samtidigt ser att du har en lagkamrat som är på väg att hjälpa dig, kan det vara bättre att stanna. Då får ni övertag 2 mot 1 och kan förhoppningsvis döda motståndaren.
När du dödar en motståndare får du också pengar och experience points, mycket mer än om du dödar minions. Dessutom tar det en stund för motståndaren att komma tillbaka i spelet efter denne har dött. Det ger dig tid att i lugn och ro ta dig framåt i en lane, eller att gå tillbaka till basen och handla utan att låta motståndaren ta sig framåt.
En vanlig uppställning är att man har en champion i varje lane så varje spelare får så mycket pengar och experience som möjligt. De övriga 2 spelarna har andra roller i laget. En av dom agerar support till en av de andra, ofta i bottom lane. Men kan även byta lane om det går sämre för en lagkamrat. En support får sina pengar från att köpa någon form av utrustning som ger pengar utan att döda minions. Experience kommer från att assistera när lagkamraten dödar minions eller andra champions. Den femte spelaren brukar hålla till i djungeln (skogen mellan lanes), där det också finns neutrala monster som ger pengar och experience. Eftersom junglaren springer i skogen mellan lanes, utan att motståndaren kan se honom, så är han i en bra position för att assistera sina lagkamrater. Han kan komma ut från skogen när som helst och vart som helst för att överraska motståndaren. Junglaren har en viktig roll i att assistera lagkamraterna genom att döda motståndarens champions. Detta gör att man kan ta kontroll över en lane medans motståndaren är ute i spelet och få ett försprång. Det är så klart också viktigt att se upp när motståndarens junglare närmar sig.
Det är som sagt ett komplext spel och mycket att ta in, så låt oss sammanfatta innan vi går vidare. Man vinner spelet genom att förstöra motståndarens Nexus. Man kan inte attackera Nexus innan man har förstört minst ett yttre torn, ett inre torn, ett torn precis innanför basen, en inhibitor och de båda tornen som vaktar Nexus. Det finns 5 spelare i varje lag, en som spelar top lane, en som spelar middle lane, en som spelar bottom lane, en som agerar support och en junglare. Minions är en viktig källa till pengar och experience och låter dig attackera torn utan att tornen skjuter på dig. Motståndarna kommer försöka försvara sina torn, attackera dina torn och döda din champion. Lyckas du döda motståndarens champion för du extra pengar och experience, förstör du ett torn får ditt lag också extra pengar. Pengarna kan du spendera på utrustning som gör dig starkare, så du kan döda motståndare och förstöra torn snabbare och enklare.